Organizacje działające przy Centrum Organizacji Pozarządowych

ORZEŁ AKADEMIA SPORTU 2017 - LOGO

Akademia Sportu Orzeł Ząbkowice Śląskie

GRAJ POD NASZYMI SKRZYDŁAMI - AKADEMIA SPORTU ORZEŁ ZĄBKOWICE - ROCZNIKI 2006-2017 - ZAPISY CAŁY ROK

Głównym założeniem Akademii Sportu Orzeł Ząbkowice Śląskie  jest ciągłe podnoszenie umiejętności młodych sportowców. Pod okiem wykwalifikowanych trenerów, w klubie kształtowany jest także charakter i właściwe podejście do życia wśród naszych zawodników. W treningach biorą udział chłopcy i dziewczęta w przedziale wiekowym 2-15 lat. 

Akademia organizuje m.in.:

  • cykliczne turnieje
  • obozy zimowe i letnie
  • imprezy sportowe
  • półkolonie

które cieszą się duży zainteresowaniem.

SEKCJE

PIŁKA NOŻNA

od grupy bambini
do trampkarza

TENIS STOŁOWY

Fundacja Wspierania Kultury
i Turystyki
U NAS

GLORIA Chór kościelny

Chór kościelny „GLORIA” to zespół czterogłosowy, którego początki sięgają 1947 roku. Założony został przy Parafii pw. Świętej Anny w Ząbkowicach Śląskich i funkcjonował tam przez 43 lata. Od roku 1990 „GLORIA” działa przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ząbkowicach Śląskich. Obecnie chór liczy 32 osoby i są to mieszkańcy zarówno naszego miasta jak i okolicznych miejscowości. W repertuarze chóralnym przeważają pieśni sakralne, ale nie brakuje w nim również pieśni patriotycznych.

Kultywując piękno muzyki sakralnej Chór „GLORIA” angażuje się w oprawę muzyczną mszy świętych z okazji różnych uroczystości kościelnych, państwowych, a także okazjonalnych: ślubnych, pogrzebowych, jubileuszowych itp. Prócz tego, w ciągu roku Chór „GLORIA” pod kierownictwem Anny Józefowicz organizuje koncerty dla mieszkańców Ząbkowic Śląskich oraz angażuje się w różne inicjatywy społeczne.

Wśród instruktorów muzycznych, którzy prowadzili niegdyś zajęcia z chórem należy wymienić:

  • śp. Pana Mariana Bilińskiego
  • Panią Zofię Bilińską
  • Pana Czesława Mostowego
  • Pana Andrzeja Wiśniewskiego
Od trzech lat zajęcia muzyczne prowadzone są przez Panią Jadwigę Adamską – dyrygentkę oraz Pana Henryka Marciniaka – akompaniatora. Na czele chóru stoi jego Menedżer w osobie Anny Józefowicz, która pełni tę funkcję od 30 lat.

Chór „GLORIA” prócz spotkań związanych stricte z kultywowaniem muzyki organizuje również takie, które służą integracji i wspólnej zabawie.

Osoby zainteresowane, które chciałyby zasilić szeregi „GLORII” serdecznie zapraszamy na próby
w czwartki o 17:00

Tel.: 510 897 042

Kapela SAMI SWOI

Kapela Sami Swoi powstała ok. 10 lat temu z inicjatywy pani Marysi Furcy. Początkowo próby odbywały się w garażu pani Marysi. Członkowie zespołu świetnie czują się w klimatach ludowo- biesiadnych, jak również discopolowych. Kapela uczestniczy w przeglądach zespołów ludowych, obsługuje dożynki, pikniki, czy imprezy świąteczne, również w innych gminach. Zespół tworzą głównie emeryci, chcący rozwijać się muzycznie oraz uczestniczyć w tego typu imprezach plenerowych.

Kapela Sami Swoi zaprasza na próby we wtorki i w czwartki o 16:00



Kościół Ewangelicko- Metodystyczny

Początki ruchu metodystów należy datować na trzydzieste lata XVIII wiecznej Anglii.

Na Uniwersytecie w Oxfordzie zebrała się grupka młodych ludzi, głównie pobożnych studentów teologii, aby ćwiczyć się w dążeniu do doskonałości chrześcijańskiej w miłości – świętości. Przewodził nimi w pierwszej fazie rozwoju młodszy brat Jana – Karol Wesley. Jednakże po powrocie starszego brata na uczelnię, w naturalny sposób, to on przejął opiekę i przywodził temu stowarzyszeniu. Nazywano ich „The Holly Club” – Klubem Świętych, a członków tej grupy, pogardliwie zwano Metodystami, od metod, które narzucali sobie, w uczynkach, modlitwach i postach, aby przybliżać się ku Bogu.

Jan nie zamierzał wprowadzić zmian doktrynalnych, ani też wyprowadzić swojego ruchu poza Kościół Anglikański, którego zresztą był duchownym do końca swoich dni. Tak samo jak jego młodszy brat Karol.

Metodyści wyłonili się jako oddzielny Kościół już po śmierci braci Wesleyów, najpierw w Stanach Zjednoczonych, potem w Anglii.

Do Polski Kościół Metodystyczny trafił ze Stanów Zjednoczonych, skąd przybyli amerykańscy misjonarze z pomocą dla odbudowującego się naszego kraju w 1918 roku. Pomagali, nie tylko w sferze życia duchowego, ale i materialnego, w edukacji, budując kaplice, kościoły, które służyły również do nauki młodych, jak i dorosłych ludzi, w celu przygotowania do zawodu i nauki języka angielskiego. Najbardziej znaną szkołą języka angielskiego w Polsce była istniejąca po dzień dzisiejszy szkoła metodystów: English Language College w Warszawie na ul. Mokotowskiej. Otwierano również szkoły średnie, czy gimnazja dla młodzieży. Uruchamiano i otwierano ochronki dla dzieci oraz sierocińce dla sierot.

Pierwsza Konferencja Doroczna – Synod Kościoła, odbyła się w Klarysewie, koło Warszawy w 1922 roku. Tą datę podaje się we wszystkich źródłach jako oficjalny początek Kościoła Metodystycznego w Polsce.

Do końca 1990 roku Kościół w Polsce nosił nazwę „Kościół Metodystyczny w Polsce”. Obecnie po zmianie, w wyniku uchwały podjętej przez Konferencję Doroczną w Ostródzie, za obowiązującą nazwę przyjęto: Kościół Ewangelicko – Metodystyczny w RP .

Kościół dzieli się na cztery Okręgi :
– Południowy,
– Zachodni,
– Centralny,
– Mazurski.

Liczy około 50 Zborów – Parafii, w których ogólna liczba wiernych wynosi około 4,5 tysiąca, a opiekę duchową sprawuje w nim 30 duchownych.

W naszym regionie Dolnego Śląska najstarszym Zborem Kościoła Ewangelicko – Metodystycznego jest Parafia we Wrocławiu. Nasza, która mieści się w Ścinawce Średniej, jest nieco młodsza. Początki jej sięgają lat po II Wojnie Światowej. Ponieważ w roku 1947 ówczesne władze PRL-u przekazały Kościołowi obiekt po niemieckich Ewangelikach.

Jednakże początki oficjalnej działalności Kościoła datowane są na rok 1950. W ów czas został mianowany do służby pierwszy pastor tej społeczności w Ścinawce Średniej.

W wyniku działań misyjnych zgromadził on wiernych w mieście Ząbkowice Śląskie, gdzie w roku 1986 powołano do istnienia filiał parafii Zbawiciela w Ścinawce Średniej. Kaplica w Ząbkowicach Śląskich mieściła się od początku przy ulicy Św. Wojciecha. W roku 2020 nasz Zbór, filiał Parafii Zbawiciela w Ścinawce Średniej otrzymał nową siedzibę w Ząbkowicach Śląskich, przy Pl. Marii Curie Skłodowskiej 1.

Na zdjęciach nasz kościół w Ścinawce Średniej z zewnątrz i w środku; wykład pastora ks. Jerzego Polaka w Izbie Kultury i Dziedzictwa w Ząbkowicach Śląskich

Stowarzyszenie Kresowian

powstało w lutym 2020 roku w celu zachowania i kultywowania niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego Kresów.

Stowarzyszenie liczy obecnie 10 członków.

Zapraszamy do współpracy Kresowian, ich potomnych oraz wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą tematyką kresową.

W planach mamy wyjazdy do muzeów kresowych, zorganizowanie wystawy pamiątek kresowych, warsztaty kuchni kresowej i wiele innych wydarzeń.

Stowarzyszenie Kresowian zaprasza na spotkania w środy od 10:00 do 12:00 do Centrum Organizacji Pozarządowych

Kwiat Powoju

Zespół powstał, z inicjatywy pana Mieczysława Dzikowskiego, w 1990 roku.

Kierownik muzyczny- Tadeusz Trzyna
Kierownik organizacyjny- Danuta Lewańczyk

Próby- w poniedziałki o 15:00 w Centrum Organizacji Pozarządowych

Obecnie składa się z 10 kochających muzykę i folklor osób. Na swoim koncie ma mnóstwo występów w szkołach, przedszkolach, domach opieki, klubach seniora, domach kultury. Do najbardziej pamiętnych należy udział w programie TVP Wrocław, w audycji „Klub Seniora”, a także w filmie pt. „Dusza Kresowa” , kilkukrotnie emitowanym przez TVP Regionalną. Powoje chętnie uczestniczą w przeglądach muzycznych grup senioralnych, np. w Piławie Górnej, w Lubaniu, czy w Żarowie.

Za swoją działalność Kwiat Powoju został odznaczony Złotą Odznaką nadaną przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Wałbrzychu.

Młodzieżowa Rada Miejska

MRM ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

Młodzieżowa Rada Miejska Ząbkowic Śląskich jest organem doradczym w naszej gminie, powołanym na mocy uchwały Rady Miejskiej.

Tworzy ją grupa młodych ludzi. Są oni wybierani, przez swoich rówieśników, w demokratycznych wyborach organizowanych w szkołach na terenie gminy Ząbkowice Śląskie. Radni reprezentują młodzież w naszej gminie i uwrażliwiają władze samorządowe na potrzeby młodych mieszkańców oraz wyrażają opinie o działaniach organów samorządu terytorialnego w zakresie dotyczącym młodzieży. Młodzieżowi radni to osoby uczące się w szkołach podstawowych i średnich.

W chwili obecnej trwa V kadencja. Nasza Młodzieżowa Rada Miejska zorganizowała wiele ciekawych wydarzeń, takich jak gra terenowa, czy Młodzieżowy Turniej Talentów oraz cykl warsztatów w szkołach dotyczących samorządności. Co więcej, działamy również charytatywnie w roli wolontariuszy. Bycie radnym umożliwia zdobywanie cennych doświadczeń, poznawanie nowych ludzi i, co najważniejsze, umacnia pewność siebie w trakcie podejmowania decyzji w życiu społecznym.


Oddział PTTK
w Ząbkowicach Śląskich

pl. Jana Pawła II 1
57-200 Ząbkowice Śląskie
tel/fax: +48 74 815 17 70
e-mail: poczta@zabkowiceslaskie.pttk.pl;

KRS: 85850
REGON: 890533603
NIP: 887-10-60-564

Konto:
45 9533 0004 2001 0000 0518 0001


Zarząd Oddziału
wybrany na bieżącą kadencję w dniu 18.03.2017r.:

Prezes – Jerzy Piasecki
V-ce prezes – Helena Wnęk; Paweł Marek Jechna
Sekretarz – Maria Jagoda
Skarbnik – Stanisław Ferens


Historia

W roku 1947 r. przy Miejskiej Radzie Narodowej w Ziębicach powstało Koło Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego . Dokumentacja dotycząca początków zorganizowanej turystyki pod egidą PTTK na terenie Ziemi Ząbkowickiej sięga połowy lat 60. Panowie: Józef Glabiszewski, Stanisław Kret, Stanisław Babiuch oraz kilkunastoosobowa grupa sympatyków turystyki postanowili w 1965 r. utworzyć w Ząbkowicach Śl. Oddział PTTK. Założyciele, na czele których stał Stanisław Kret, wystąpili w sprawie rejestracji do Powiatowej Rady Narodowej a następnie do Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu, które decyzją z dnia 12 VIII 1966 r. postanowiło wpisać do rejestru stowarzyszeń pod nr 1990 Oddział PTTK z siedzibą w Ząbkowicach Śl. I tę datę możemy przyjąć jako datę powstania Oddziału PTTK w Ząbkowicach Śl.

Polski Związek Niewidomych Koło Ząbkowice Śląskie

w obecnej formie powstał w 1951 r., gdy zjednoczyły się dwa dotychczas działające odrębnie w Polsce stowarzyszenia: Związek Pracowników Niewidomych RP oraz Związek Ociemniałych Żołnierzy. Przez wiele lat PZN był jedyną organizacją reprezentującą i otaczającą opieką osoby ociemniałe i niedowidzące, a do dzisiaj jest najbardziej reprezentatywnym organem środowiska niewidomych.

Polski Związek Niewidomych zaprasza na spotkania w czwartki od 10:00 do 12:00 do Centrum Organizacji Pozarządowych

Członkowie Związku organizują:
  • spotkania integracyjne, świąteczne np. „jajeczko”, „opłatek”
  • wycieczki krajoznawcze
  • wspólne wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne
  • wyjazdy do teatru, kina
  • zabawę z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski
  • spotkania z psychologiem, prawnikiem

Jak zostać członkiem?
Do Polskiego Związku Niewidomych mogą należeć:

  • dzieci do 16 roku życia, posiadające orzeczenie wydane przez Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności ze względu na wzrok,
  • osoby posiadające orzeczenie Komisji Lekarskiej ds. Inwalidztwa i Zatrudnienia o drugiej lub pierwszej grupie inwalidzkiej ze względu na wzrok,
  • osoby posiadające orzeczenie Lekarza Orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poświadczające całkowitą niezdolność do pracy lub całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji ze względu na wzrok,
  • osoby posiadające orzeczenie wydane przez Wojewódzki lub Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności ze względu na wzrok.

Stowarzyszenie Dom Prasy Katolickiej

powstało przy Parafii św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich 1991 roku.

Celem działania stowarzyszenia jest propagowanie i wspieranie wartości chrześcijańskich w wszechstronnym rozwoju społecznym, kulturalnym, gospodarczym, informacyjnym i informatycznym oraz demokracji i środowisku lokalnym poprzez :

  • prowadzenie czytelni prasy katolickiej,
  • rozprowadzanie prasy katolickiej
  • prowadzenie archiwum prasy katolickiej
  • prowadzenie biblioteki
  • prowadzenie klubu miłośników prasy, książki, muzyki i filmu katolickiego
  • organizowanie wszelkich form edukacji dla dzieci dorosłych, tj. kursów, szkoleń, warsztatów seminariów, konferencji i doradztwa.
  • promocję zdrowia i zdrowego stylu życia w szerokim znaczeniu tych pojęć.
  • ochronę przyrody i krajobrazu
  • współpracę z władzami kościelnymi, samorządowymi, państwowymi, sektorem gospodarczym i środkami masowego przekazu.

Biblioteka Św. Łukasza czynna w poniedziałki i piątki od 14:00 do 18:00 w Centrum Organizacji Pozarządowych przy Placu Marii Skłodowskiej- Curie 1 oferuje bardzo szeroki wybór literatury dla wszystkich grup wiekowych, między innymi książki historyczne, przygodowe, książki dla dzieci, dla młodzieży, poezję, śpiewniki, modlitewniki, drogi krzyżowe, rozważania różańcowe itp. Hitem w ostatnim miesiącu jest książka dla młodzieży „Mam wszystko 18 lat życia”

{ Skok w świętość. Czy można być świętym, mając 18 lat?…..jeżdżąc sportowo na rowerze, grając w tenisa, pływając?}

Archiwum Prasy Katolickiej u św. Jana czynne we wtorki od 18:00 do 20:00 w Centrum Organizacji Pozarządowych przy Placu Marii Skłodowskiej- Curie 1 poleca czasopisma wydawane od lat 60 ubiegłego wieku do roku 2021, 58 tytułów, łącznie 1160 roczników

Czytelnia u Świętego Mateusza przy ul. Św. Wojciecha 10 czynna w poniedziałki i w soboty po wieczornej Mszy Św. oraz w niedzielę po każdej Mszy Św. w której można więcej dowiedzieć się o stowarzyszeniu DPK, zaopatrzyć się w prasę katolicką.


Stowarzyszenie Klub Seniora Przyjaciele

Stowarzyszenie powstało w roku 2019. Celem było stworzenia miejsca przyjaznego seniorom, które umożliwi spotykanie się ze sobą, poznawanie , rozwijanie zainteresowań oraz wymianę doświadczeń. Naszą misją jest motywowanie osób starszych do uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym. Stwarzamy świetne okazje do wyjścia z domu, do zadbania o swoją sprawność fizyczną i intelektualną.

Plakat informujący o konkursie plastycznym

Organizowaliśmy ciekawe wycieczki, warsztaty artystyczne. Mamy wiele pomysłów na dalszą działalność, a niektóre z naszych propozycji weszły na stałe do harmonogramu:

Sekcja brydżowa

poniedziałki,
wtorki i piątki

godz. 16:00

spotkania przy herbatce

czwartki

godz. 16:00

Zabawa taneczna
Retro Party

środy

godz. 17:00

Aqua fitness
w Słonecznym Parku Wodnym
w Ząbkowicach Śląskich

czwartki

godz. 18:00

trening cza-czaderek oraz gimnastyka dla seniorów

piątki

godz. 18:00

Zapraszamy!

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

Grupa wolontariuszy pod szyldem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce , utworzyła w 2016 roku oddział w Ząbkowicach Śląskich. Choć wstępnie działania miały obejmować tylko powiat ząbkowicki szybko okazało się, że jeżeli chodzi o ratowanie zwierząt nie znamy granic. Nie posiadamy schroniska, ani przytuliska, działamy na zasadach domów tymczasowych.

Przez te parę lat udało nam się stworzyć kilkanaście wspaniałych, ciepłych domów tymczasowych, które stanowią niezwykłą przystań dla ratowanych zwierząt. Pomagamy psom oraz kotom. Nasze działania idą w setki, a po tylu latach nawet i tysiące uratowanych istnień.


Na zdjęciach kilka uratowanych przez nas zwierzątek.


Uniwersytet Trzeciego Wieku

ZĄBKOWICKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU - LOGO

Czym jest Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW)?Jest to najpopularniejsza w ostatnich latach forma edukacji ludzi starszych, istotna i potrzebna z uwagi na zachodzące w świecie zmiany demograficzne i ich konsekwencje.

Cele ZUTW

  • działalność edukacyjna poprzez : wykłady otwarte, warsztaty, lektoraty języków obcych, zajęcia komputerowe, szkolenia, rękodzieło, malarstwo,
  • trzy teatry: słowa (warsztaty teatralne i poetyckie), tańca /zespół taneczny), śpiewu (chór uniwersytecki)
  • rekreacja i sport
  • zabawa i integracja
  • współpraca z samorządem lokalnym, mediami oraz innymi organizacjami pozarządowymi
  • wolontariat
PONIEDZIAŁEK

10.00 – 13.00 – KABARET LITERACKI
COP, instruktor – Karolina Zajdel, lider grupy- Elżbieta Białas

13.30 – 15.00 – ZESPÓŁ WOKALNY “ECHO”
COP, instruktor Aneta Osadnik – lider grupy- Danuta Jowczyk.

16.45 18.15 – TEATR TAŃCA- JAZZGOTKI
COP, instruktor Magdalena Litwin lider grupy- Jagoda Dobrzańska


WTOREK

11.00 – 13.00 WARSZTATY MALARSKIE
COP, instruktor Agnieszka Zalejska, lider grupy- Krystyna Czyrek

16.00 – 18.00 – BULE – gra plenerowa
zajęcia przy odpowiedniej pogodzie w okresie od V do XI- lider grupy Zdzisław Szymczyk

16.30 18.00 – TEATR TAŃCA- JAZZGOTKI
COP, instruktor Magdalena Litwin, lider grupy- Jagoda Dobrzańska

19.00 – 20.00 – CALANETIKS
gimnastyka – sala gimnastyczna ZSZ ul Wrocławska, instruktor Anna Wilk, lider grupy- Grażyna Płachytka


ŚRODA

9.00– 10.00 – JOGA
COP, zajęcia prowadzi Renata Bedner

14.00 – 18.00 – RĘKODZIEŁO 
COP, zajęcia prowadzi Gabriela Bill


CZWARTEK

9.00 – 10.00 – spotkania zarządu z liderami grup 2 x w miesiącu

11.00 – 13.00 – KRĘGLE
zajęcia w Ciepłowodach – lider grupy Zdzisław Szymczyk

15.30 – 17.30 – SCRABLE, WARCABY, SZACHY- GRY ŚWIETLICOWE
liderzy grupy Bożena Kościk i Ewa Marcinkiewicz


PIĄTEK

9.00 – 11.00 – BASEN -PARK SŁONECZNY
gimnastyka w wodzie, instruktor Anna Wilk, lider grupy- Wanda Rybierska

SOBOTA i inne dni

KLUB MIŁOŚNIKÓW GÓR – całodniowe wyprawy w góry
liderzy grupy- Włodzimierz Krajewski i Włodzimierz Jankiewicz

KLUB TURYSTYKI NIZINNEJ – jednodniowe wycieczki krajoznawcze
liderzy grupy- Krystyna Walendziak i Grażyna Płachytka

KLUB MELOMANA – wyjazdy do teatru, opery, filharmonii
lider grupy- Krystyna Czyrek