IV Festiwal Czas na Książki za nami!

Gdzie była literacka stolica Polski w miniony weekend? Oczywiście w Ząbkowicach Śląskich, gdzie odbyła się IV edycja Festiwalu Czas na Książki! W Mieście Krzywej Wieży i Frankensteina gościło blisko 50 autorów, tworzących polską kulturę pisząc kryminały, powieści obyczajowe, reportaże, artykuły, romanse i wiele innych. Wszystko to było możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy z Gminą Ząbkowice Śląskie, Biblioteką Publiczną i niezastąpioną Sylwią Winnik – współorganizatorką i pomysłodawczynią festiwalu. Sylwia pochodzi z Ząbkowic Śląskich, do których jest bardzo przywiązana, a zlokalizowanie takiego wydarzenia w naszym mieście to niezwykłe wyróżnienie!

Festiwal rozpoczął się w piątek, kiedy to z samego rana autorzy odwiedzali nasze szkoły. Z młodymi uczniami spotkali się:
Norbert Grzegorz Kościesza (Szkoła Podstawowa nr 2, ZPS Stolec)
Sylwia Winnik (SP Braszowice, SP nr 3, SP Zwrócona)
Agnieszka Korol (SP nr 1, SOSW Ząbkowice Śląskie)

Autorzy rozmawiali z uczniami o pracy pisarza, o wartościach, jakie można wyciągnąć z czytania książek, a także dlaczego literatura jest tak ważna dla każdego z nas. Dzieci chętnie zadawały pytania, nierzadko bardzo dociekliwe i podchwytliwe. Takie rozmowy z pewnością wnoszą dużo do rozwoju czytelnictwa wśród najmłodszych.

Następnie w budynku ZCKiT otworzyliśmy Kawiarnię Literacką, która była czynna przez dwa dni Festiwalu. Było to miejsce do spotkań autorów z czytelnikami, do rozmów o konkretnych książkach, literaturze jako całości, ale także o zwykłych codziennych sprawach. Pozwoliło to jeszcze bardziej zbliżyć autorów do czytelników, ale również stworzyć miłą, rodzinną wręcz atmosferę między autorami.

Następnie porozmawialiśmy w trzech panelach o literaturze i słowie pisanym. W pierwszej rozmowie, prowadzonej przez Sylwię Winnik rozmawialiśmy o rodzinie i historii w literaturze z Barbarą Wysoczańską, Anną Brengos, Ewą Bauer i Agnieszką Lis. To była poruszająca rozmowa o roli jaką rodzina pełni nie tylko w książkach, ale ogólnie w życiu.

Druga rozmowa „Opowiem Ci o Zbrodni” z laureatem wielu nagród w literaturze kryminalnej Robertem Małeckim była prowadzona w luźniejszej atmosferze. Robert Małecki chętnie wchodził w dyskusje z czytelnikami, wprowadzając akcenty humorystyczne, jednocześnie wykazując się dużą wiedzą merytoryczną. Spotkanie prowadził Radosław Tarach.

Ostatnia tego dnia rozmowa to „Piękno i bezwzględność natury” z Maciejem Odolińskim. Rozmowa kręciła się głównie wokół książki „24 dni – po drugiej stronie”, która opisuje tragiczną historię z początku lat ’90, kiedy to dwóch młodych ludzi na 24 dni utknęło w szybie kopalni w Szklarach. Historia ta poruszyła zebranych, wielu z nas przecież pamięta tą głośną sprawę, kiedy to Szklary były na ustach całej Polski. Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki wsparło wydanie tej książki – można ją kupić w kasie ZCKiT. Rozmowę prowadziła Dominika Mazur.

Pierwszy dzień festiwalu zakończyliśmy oficjalnym otwarciem na Sali widowiskowej, którego dokonał Marcin Orzeszek, Burmistrz Ząbkowic Śląskich. Później odbył się zaś niezwykły koncert w wykonaniu Jacka Wójcickiego, Julity Kożuszek, Ireneusza Miczka oraz Justyny Bacz – „Tych lat nie odda nikt…”, który przeniósł nas w lata ’70 i ’80.

Sobota zaś to dalsze spotkania czytelnikami w kawiarni literackiej, a następnie odbyła się gra terenowa z autorami książki „Prawdziwa Historia Frankensteina” – Sławomirem Folkmannem i Witoldem Jabłońskim. Przed rozpoczęciem gry na ząbkowickim zamku można było spotkać się z autorami i porozmawiać o nowej wersji słynnej historii Frankensteina. Następnie wraz z autorami kilkudziesięciu uczestników gry zwiedzało ząbkowickie zabytki rozwiązując mniej lub bardziej skomplikowane zagadki, które oparte były na fabule książki Sławomira Folkmana i Witolda Jabłońskiego.

Popołudnie zaś upłynęło pod znakiem rozmowy o emocjach. Najpierw w panelu z udziałem Magdaleny Witkiewicz, Marii Paszyńskiej, Magdaleny Knedler, Agnieszki Zakrzewskiej, Sylwii Winnik oraz Wojciecha Szatkowskiego rozmawialiśmy o pragnieniu miłości i wolności, historii w beletrystyce i reportażu. Bardzo pouczająca dyskusja o znaczeniu wolności, miłości i ludzkich emocji w tworzeniu literatury i relacjach międzyludzkich. Spotkanie poprowadził Stanisław Moderski.

Ostatnia rozmowa, ale z pewnością nie najmniej ważna to rozmowa Sylwii Winnik z Piotrem Żyłką – freelancerem, dziennikarzem, społecznikiem. Poruszanym tematem była wartość i istota słowa w dziennikarstwie i życiu. Rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest słowo, które może ranić do głębi, ale również dawać nadzieję i wsparcie. Bardzo pouczająca rozmowa o odpowiedzialności, jaka ciąży na każdym z nas, kiedy choćby komentujemy posty w social mediach czy rozmawiamy z drugim człowiekiem.

Po tym spotkaniu i krótkiej przerwie odbyła się gala finałowa, prowadzona przez niezawodnego Jerzego Skoczylasa. Pan Jerzy umiejętnie budował napięcie swoimi piosenkami i wierszami przed wręczeniem nagród.

W tym roku nagrody zostały wręczone przez: Burmistrza Ząbkowic Śląskich Marcina Orzeszka, Prezes Banku Spółdzielczego Elżbietę Pieczonkę, Dyrektora ZCKiT oraz Biblioteki Publicznej Pawła Onyśków i Sylwię Winnik – współorganizatorkę festiwalu. A nagrody zostały wręczone w następujących kategoriach:

Za wkład w polską literaturę: Piotr Żyłka i Maria Paszyńska

Dla autora za największą ilość wypożyczeń w Bibliotece Publicznej: Magdalena Witkiewicz

Osobowość IV Festiwalu Czas na Książki: Agnieszka Lis

W tym roku zostały wręczone także nagrody dla czytelników, którzy w naszej bibliotece wypożyczyli najwięcej książek:

W kategorii dzieci i młodzież: FABIAN SOKOŁOWSKI

W kategorii dorośli: JÓZEFA DĄBROWSKA

Podsumowaniem gali był koncert ząbkowiczanina, Pawła Kowalczyka, któremu akompaniował gitarzysta Łukasz Chyliński. Paweł zaśpiewał utwory ze swoich różnych płyt w nowym, akustycznym brzmieniu wypełniając salę widowiskową niezwykłą muzyką.

Dziękujemy za wsparcie i pomoc w organizacji festiwalu: Gminie Ząbkowice Śląskie i Burmistrzowi Marcinowi Orzeszkowi, Bankowi Spółdzielczemu – mecenasowi kultury w naszym mieście oraz naszym partnerom – księgarni merlin.pl, portalowi proanima.pl oraz salonowi PLAY Ząbkowice Śląskie, który ufundował nagrodę dla czytelnika, który wypożyczył najwięcej książek (czytnik).

Dziękujemy wszystkim autorom, którzy tak licznie nas odwiedzili i przede wszystkim Wam – czytelnikom, bez których książki straciłyby sens. Do zobaczenia za rok!

kategoria:

Tags: