Zapraszamy do skorzystania z nowej polsko- czeskiej aplikacji „Turystyka wspólna sprawa”,dzięki której zwiedzisz historyczne miejsca na polsko czeskim pograniczu,odkryjesz nieznane karty historii średniowiecznych zamków polsko – czeskiego pogranicza,a szczególnie zamku w Ząbkowicach Śląskich oraz zamku Vízymburk.
Korzystając z aplikacji zwiedzisz zabytki w ramach wirtualnych wycieczek, zobaczysz rekonstrukcje zabytków w czasach ich świetności,dodatkowo w Zamku Vízymburk skorzystasz z wirtualnego przewodnika.Część aktywności aplikacji dostępna jest na miejscu podczas wizyty w zabytkach. Dodatkowo kiedy odwiedzisz zamek w Ząbkowicach Śląskich spotkasz się z Księciem Karolem I Podiebradem oraz spróbujesz rozwiązać zagadki dotyczące wspólnej historii polsko- czeskiego pogranicza.
Bezpłatna aplikacja dostępna na Android i iOS
oraz za pomocą kodu QR na stronie www.zckit.pl/tws
Aplikacja powstała w ramach projektu „Turystyka wspólna sprawa” realizowanego przez Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystykioraz Stowarzyszenie Sdružení pro Vízmburk, z.s. z Vízmburka. Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnegow ramach Programu Interreg VA Republika Czeska -Polska na lata 2014-2020.
Zamek w Ząbkowicach Śląskich
Zamek w Ząbkowicach Śląskich jest pierwszą na Śląsku budowlą mieszkalno-obronną nosząca cechy renesansu
Pierwszy zamek wybudowano prawdopodobnie zaraz po lokacji miasta w drugiej połowie XIII wieku. Warownia została zniszczona dwa wieki później i stała się znakomitą bazą do odbudowy i uczynienia z niej swojej siedziby, dla księcia Karola I Podiebrada. Książę był wnukiem czeskiego króla Jerzego z rodu Podiebradów, rodu, który władał Księstwem Ziębickim od połowy XV stulecia..
Głównym projektantem zamku był czeski architekt Benedykt Rejt. Po śmierci Karola I Podiebrada, w 1536 roku, zamek przestał być obiektem zainteresowań jego potomków, stając się wielokrotnie przedmiotem licznych zastawów. Poważnym zniszczeniom zamek uległ podczas trwania wojny trzydziestoletniej w 1646 roku. Po wielu oblężeniach i szturmach został ostatecznie opuszczony w 1728 roku. W okresie międzywojennym na zamku działało muzeum regionalne i schronisko.
Dzięki nowoczesnej aplikacji zwiedzisz zamek i wyobrazisz sobie jak wyglądał w czasach swojej świetności.
Poznasz też inne zabytki na polsko czeskim pograniczu w tym ruiny zamku Vizymburk.
Ruiny zamku Vízmburk
Ruiny zamku Vízmburk to wyjątkowy obiekt, który przetrwał do naszych czasów dzięki swemu wyjątkowemu losowi. Przyjdź i przekonaj się, co ma do zaoferowania to magiczne miejsce. Zamek powstał już we wczesnym okresie gotyku, a życie w nim ustało wkrótce po wojnach husyckich, kiedy to stał się ruiną, która przez wieki porośnięta była lasem. Zamek jednak nie popadł w zapomnienie, miejscowa ludność opowiadała o zamku wiele legend…
Odkryto go na nowo w latach 70-tych XX wieku, kiedy to zamek został wykopany z ziemi i dzięki entuzjazmowi miejscowych wolontariuszy i znalazł się ponownie na mapach turystycznych jako ważny średniowieczny zabytek, tętniący bogatym życiem kulturalnym. Vízmburk znajduje się w katastrze gminy Havlovice, w powiecie Trutnov. Stoi na cyplu nad rzeką Úpą na dawnym szlaku handlowym wiodącym z Królestwa Czech do Kłodzka i na dzisiejszym szlaku turystycznym w Ratibořicach. Zamek oferuje zwiedzanie z interpretacją historyczną, regularnie organizowane imprezy o tematyce średniowiecznej, poczęstunek i przyjemne miejsce do odpoczynku w drodze.