Cykl „Prawdziwa historia Frankensteina”. Tom 1

W dniach 10 maja–14 czerwca odbędzie się akcja finansowania społecznościowego (crowdfundingowa) wydania najnowszej powieści Witolda Jabłońskiego napisanej wspólnie ze Sławomirem Folkmanem Nowożytny Prometeusz. Jest to pierwszy tom nowego cyklu „Prawdziwa historia Frankensteina”. Akcja odbędzie się na portalu Wspieram.to.

Wszyscy znamy historię o doktorze Frankensteinie i potworze, którego stworzył. A gdyby ów doktor istniał naprawdę, a to, co znamy z powieści Mary Shelley, było tylko romantyczną wizją uproszczonej i wygładzonej wersji jego historii, którą pisarka przez przypadek poznała? A starania owego doktora, by pokonać śmierć, wsparte potężną machiną pewnej wpływowej i bezwzględnej organizacji, były okrutniejsze i straszliwsze niż najśmielsze wyobrażenia młodej autorki? Co mogłoby nim kierować? Jakie byłyby jego motywy? I, co najważniejsze, jakie byłyby efekty jego działań?

Cykl „Prawdziwa historia Frankensteina” to podróż do źródeł fenomenu, jakim stała się opowieść o szalonym naukowcu, który zapragnął pokonać śmierć i wskrzeszać zmarłych. To wędrówka za kulisami historii medycyny, nauki, ale i spirytyzmu, okultyzmu oraz… literatury, dowiemy się bowiem, kto i w jakich okolicznościach zainspirował Mary Shelley do napisania powieści o doktorze Frankensteinie. A przede wszystkim to historia życia syna pewnego medyka i opowieść o perypetiach, które zbudziły w nim tak nieprawdopodobne pragnienia, doprowadzając ostatecznie na krawędź życiowej klęski.

Wszystkie osoby, które wesprą akcję, otrzymają jedną z wybranych przez siebie edycji powieści, natomiast autorzy dodatkowo im w wyjątkowy sposób za to podziękują. W przypadku „standardowych” edycji będą to autografy autorów w każdym egzemplarzu, natomiast w przypadku zamówienia jednej z kilku przygotowywanych wersji „specjalnych”, na końcu książki wydrukowane zostaną podziękowania, gdzie wymienieni będą wszyscy Wspierający, którzy w trakcie kampanii wybrali egzemplarze z tych właśnie edycji. To jednak nie wszystko! Osoby, które zdecydują się na specjalne wersje numerowane, otrzymają książki ze specjalną stroną, na której znajdą się odręcznie wpisane przez autorów numer egzemplarza (decyduje kolejność zamawiania), imię i nazwisko (bądź pseudonim) osoby, która zamówi daną edycję oraz autografy Witolda Jabłońskiego i Sławomira Folkmana, a także autora okładki i ilustracji Mariusza Migałki. To będzie jedyne takie wydanie, które już nigdy się w takiej formie nie ukaże.

Jeśli uda się zebrać kwotę niezbędną do wydania książek i przekroczyć kolejne progi finansowe, obie edycje powieści zostaną wzbogacone. I co bardzo ważne – nagrody z każdego odblokowanego progu otrzymają wszyscy, którzy wsparli projekt!

Mecenasami wydania zostały Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki oraz Biblioteka Publiczna w Ząbkowicach Śląskich.

Powieść ukaże się w dwóch podstawowych wersjach – w miękkiej oprawie (wersja „ekonomiczna”) oraz w twardej oprawie (wersja „bibliofilska”). Wewnątrz obu wersji znajdą się rysunki i elementy graficzne wykonane przez Mariusza Migałkę. Oficjalna premiera powieści oraz planowana wysyłka egzemplarzy Wspierającym akcję zaplanowana jest na drugą połowę września.

Strona książki na Facebooku: https://www.facebook.com/PrawdziwaHistoriaFrankensteina

Akcja crowdfundingowa rozpoczęła się już 10 maja równo w południe pod adresem: https://wspieram.to/PHF

Witold Jabłoński – pisarz z dorobkiem liczącym ponad 20 powieści oraz tłumacz literatury rosyjskojęzycznej. Do najbardziej znanych jego utworów należą: inspirowany życiem Witelona cykl „Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer” (Uczeń czarnoksiężnika – 2003, Metamorfozy – 2004, Ogród miłości – 2006 i Trupi korowód – 2007), cykl polskiej fantasy historycznej „Słowiańska apokalipsa” (Słowo i miecz – 2013, Ślepy demon. Sieciech – 2015, Ślepy demon. Zbigniew – 2021) oraz cykl inspirowany mitami słowiańskimi, na który składają się tomy Dary bogów – 2019, Popiel – 2020 i Wanda – 2021. Na podstawie Darów Bogów i Popiela Audioteka wyprodukowała słuchowiska z udziałem wielu znanych aktorów (m.in. Wiktora Zborowskiego i Kazimierza Kaczora).

Sławomir Folkman – pomysłodawca i redaktor prowadzący serii klasycznych powieści fantastycznonaukowych „Wehikuł czasu”. Od trzydziestu lat współpracuje z wydawcami jako redaktor merytoryczny i konsultant cyklu „Kroniki Diuny”. Sporadycznie publikował w „Nowej Fantastyce”, „Sfinksie” i „CD-Action”.

Mariusz Migałka – grafik komputerowy, rysownik, ilustrator. Od kilku lat w stałej współpracy z wydawnictwem Stinger Press. Tworzył m.in. ilustracje do podręczników RGP (Ostrza w Mroku, Agon, Kompania Ostrzy, Czarny Kod, Jeszcze więcej wojny), jest autorem licznych okładek płyt muzycznych, zajmuje się również grafiką komercyjną. Pasjonat fantastyki przenikającej wszystkie formy jego działalności artystycznej.

Tags: