PIĄTEK Z FRANKENSTEINEM

Piątek z FRANKENSTEINEM 19.11.2021r. godz 18:00

3 filmy! 3 epoki! 3 interpretacje!
Już za dwa tygodnie – 19 listopada w piątek w Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki odbędzie się festiwal filmów grozy! Główną postacią będzie oczywiście Frankenstein.

Zapraszamy wszystkich gorrrrrąco. Wstęp jest bezpłatny, a w zamian za przyjście otrzymujecie niepowtarzalną możliwość maratonu filmowego.

Festiwal rozpoczyna się 19 XI 2021 o godzinie 18:00
w Sali Widowiskowej Ząbkowickiego Centrum Kultury (Rynek 24, Ząbkowice Śląskie)

FILM NIESPODZIANKA

Frankenstein – The man who made a monster

Na pierwszy rzut idzie Frankenstein – The man who made a monster. Film po 70 latach od premiery trafia na ząbkowicki ekran. Filmowcy zainspirowali powieścią Mary Shelley. Film nie jest jednak wierną adaptacją tego utworu. Na przykład w powieści nie zostało nic napisane o sposobie, w jaki doktor ożywił ludzkie zwłoki, w filmie zaś wykorzystuje on do tego elektryczność. Film zawiera też rozmaite efekty akustyczne zwiększające atmosferę napięcia i grozy (jak np. wyładowania atmosferyczne). Rola Borisa Karloffa przeszła do historii kina grozy, podobnie jak wcześniej rola Beli Lugosi w Draculi. Na długie lata po emisji filmu postać potwora nieodłącznie kojarzyła się z twarzą Karloffa i charakteryzacją stworzoną przez Jacka Pierce’a. Sukces Frankenstaina zachęcił twórców do nakręcenia kontynuacji.

FILM NIESPODZIANKA

Film niespodzianka

Kolejny film to niespodzianka dla koneserów filmów grozy. Możemy jedynie zdradzić, że jest to brytyjski horror z 1969 roku – reżyserii Terence Fisher. Fani horrorów, na pewno już wiedzą o jakim filmie mowa!

Plakat filmu ,,VICTOR FRANEKNSTEIN

Victor Frankenstein

Na koniec perełka z 2015 roku – film w którym Igor – przyjaciel i pomocnik młodego studenta medycyny Victora von Frankensteina – opowiada o tym, jak stał się świadkiem powstania legendy.

Radykalny naukowiec Victor Frankenstein (James McAvoy) i jego zaufany asystent Igor (Daniel Radcliffe) dzielą szlachetną wizję pomocy ludzkości prowadząc przełomowe badania nad nieśmiertelnością. Lecz gdy Victor posuwa się coraz dalej w swoich kontrowersyjnych eksperymentach, jego obsesja ma przerażające konsekwencje. Tylko Igor może zawrócić swego przyjaciela ze skraju szaleństwa… i powstrzymać go przed stworzeniem potwora!

PRELEKCJE

Ponadto pomiędzy filmami odbędą się krótkie prelekcje, które poprowadzą

ŁUKASZ ORBITOWSKI

pisarz autor grozy i beletrystyki

BŁAŻEJ GRYGIEL

kulturoznawca, podcaster, popularyzator