O FESTIWALU

iv Festiwal
Czas na Książki

Festiwal literacki w Ząbkowicach Śląskich, mieście Krzywej Wieży i Frankensteina, to już tradycja. Gościmy tu każdego roku cenionych i lubianych autorów polskiej literatury. Otwieramy drzwi do literackiego świata, by każdy czytelnik, ten mały i duży, mógł poznać swojego ulubionego pisarza, porozmawiać o książkach, zdobyć autograf na ulubionej powieści czy reportażu. To czas spotkań, czas kulturalnej integracji, to czas na książki!

W ramach festiwalu tradycyjnie odbyły się spotkania z autorami książek literatury dla dzieci i młodzieży, kryminalnych, fantastyki, obyczajowych i reportażu. Nie brakuje również atrakcji i dobrej zabawy, a także dyskusji o dobrej literaturze.

Harmonogram wydarzeń

Autorzy

Uroczystą Galę zakończenia IV Festiwalu Czas na Książki poprowadzi:

Jerzy Skoczylas
polski satyryk, członek kabaretu Elita

Autorzy, którzy już potwierdzili swoją obecność:

JACEK WÓJCICKI – gwiazda wieczoru

Justyna Bacz – vocal

Julita Kożuszek – vocal

Ireneusz Miczka – vocal

zespół muzyczny pod kier. Mariusza Dubrawskiego

Najpiękniejsze standardy polskiej piosenki lat 60. i 70., ponadczasowe przeboje z repertuaru Ireny Santor, Ireny Jarockiej, Anny Jantar, Violetty Villas, Piotra Szczepanika, Zbigniewa Wodeckiego i in.

W programie m.in. “Powrócisz tu”, walc “Embarras”, “Tych lat nie odda nikt”, “Już nie ma dzikich plaż”, “Kormorany”, “Kawiarenki”, “Cała sala śpiewa z nami”, “List do matki”, “Zacznij od Bacha” w interpretacji znakomitych artystów, którzy swoimi występami na scenach w kraju i za granicą zyskali aplauz i sympatię publiczności: Justyny Bacz, Julity Kożuszek i Ireneusza Miczki. Gwiazdą koncertu jest Jacek Wójcicki – znany i lubiany artysta Piwnicy pod Baranami.

Wokalistom towarzyszy zespół muzyczny pod kierownictwem Mariusza Dubrawskiego, który przez ostatnie niemalże dziesięć lat niezmiennie towarzyszy na scenie Irenie Santor. Zespół tworzą: Mariusz Dubrawski (fortepian), Wojciech Ruciński (kontrabas), Grzegorz Poliszak (perkusja) oraz Mirosław Romejko (saksofon, klarnet, flet).

Zapraszamy na spotkanie z klasyką polskiej piosenki, wypełnione czułością dźwięków, nieprzemijającym urokiem i szczerymi emocjami, z których zrodziły się najwspanialsze kompozycje lat 60 i 70.

KOVALCZYK (Paweł Kowalczyk) – wokalista, producent muzyczny, kompozytor, autor tekstów, laureat wielu konkursów i przeglądów piosenek.

Artysta znany z wyjątkowo oryginalnej twórczości, której nie da się zdefiniować w jednym określonym gatunku muzycznym. Debiutował w 1994 r., zdobywając pierwsze miejsce na Festiwalu Młodych Wokalistów we Wrocławiu. W roku 2004 wziął udział w 3. edycji programu „IDOL”, gdzie doszedł do finału i był jednym z najbardziej charakterystycznych uczestników wszystkich edycji. Po programie intensywnie koncertował oraz równolegle współprowadził emitowany w telewizji Polsat show pt. „Muzyczna Winda”. Debiutancki album artysty zatytułowany „Obsesja” ukazał się w 2009 r. Został on nominowany przez Listę Przebojów Programu Trzeciego do „Nagród Polskich Melomanów 2009”. W 2013 r. swoją premierę miał zarejestrowany metodą analogową album „KOVALCZYK BIG BAND PROJECT”. Znalazł się on w wielu zestawieniach i podsumowaniach najlepszych płyt 2013 r. W projekcie wzięli udział uznani muzycy, a wśród nich m. in.: Marek Napiórkowski, Robert Kubiszyn, Robert Luty, Paweł Tomaszewski „Herbi” czy Tomasz Busławski „Buslav”. Natomiast na trasie koncertowej promującej to wydawnictwo wystąpił brytyjski perkusista legendarnego zespołu Jamiroquai – Derrick McKenzie. W 2016 r. ukazał się trzeci album artysty pt. „AUX”. Był on wspólnym projektem producenckim Kovalczyka z Filipem Kuncewiczem (polsko-francuskim kompozytorem) oraz z poetą Michałem Zabłockim. Płyta została bardzo dobrze odebrana przez fanów oraz recenzentów, którzy m. in. zaliczali Kovalczyka do najlepszych polskich artystów młodego pokolenia. Rok 2018 przyniósł unikalny w brzmieniu projekt „KOVALCZYK & MAZO HORN QUARTET” z muzykami Teatru Wielkiego Opery Narodowej, z którym artysta wydał singiel zatytułowany „In The Name of What” skomponowany na cztery waltornie i głos!

W 2019 r ukazał się czwarty album artysty pt. „Piosenki Mistrza” z utworami Grzegorza Ciechowskiego. Na płycie znalazła się kompilacja utworów z repertuaru Obywatela G. C. i Republiki w nowych, elektronicznych aranżacjach. Album zadebiutował na 22 miejscu oficjalnej listy sprzedaży OLIS i został uznany, przez recenzentów oraz fanów Republiki, za najciekawszą odsłonę piosenek Ciechowskiego. Wydaniu albumu towarzyszyła ogólnopolska trasa koncertowa, która zaskoczyła fanów oprawą wizualną i znakomitą formą wokalną artysty. Obecnie Kovalczyk pracuje nad piątym albumem studyjnym, który ma być kontynuacją znakomicie przyjętej płyty z 2004 r. i będzie zatytułowana „KOVALCZYK BIG BAND NEW WAVE”.


Więcej na stronie internetowej artysty: KOVALCZYK.eu

Podczas IV Festiwalu Czas na Książki zapraszamy do udziału w grze terenowej. 

Zwiedzanie Ząbkowic Śląskich z zagadkami oparte będzie na fabule książki Prawdziwa Historia Frankensteina, autorstwa Witolda Jabłońskiego oraz Sławomira Folkmana, która właśnie tego dnia będzie miała swoją premierę. Spacer połączony z grą odbędzie się pod przewodnictwem autorów.

Start gry o godzinie 15:00ilość miejsc jest ograniczona. Zachęcamy do zapisów, których można dokonać do godz. 14:45 na ząbkowickim zamku.

Ponadto od godz. 14:00 na ząbkowickim zamku będzie można spotkać się osobiście z Panem Witoldem Jabłońskim oraz Sławomirem Folkmanem, zakupić książkę, otrzymać autograf i porozmawiać.


Sylwia Winnik

zdjęcie dziewczyny

Ukończyła dziennikarstwo we Wrocławiu. Interesuje się historią, szczególnie drugą wojną światową. Jest autorką bloga Czas na Książki.

W 2015 roku została wybrana przez czytelników magazynu „Fanbook” Książkowym Blogerem Roku. Jest pomysłodawcą Literackiego Festiwalu Czas na Książki.

Autorka bestsellera „Dziewczęta z Auschwitz”, a także książek: „Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy”, „Moc truchleje. Opowieści wigilijne 1939-1945″ i „Dzieci z Pawiaka”

Premiera najnowszego reportażu będzie już w czerwcu 2022 roku, a pierwszej powieści dla dzieci w lipcu.

 Sylwia Winnik Official | FacebookBANK SPÓŁDZIELCZY W ZĄBKOWICAXH ŚLĄSKICH
Grupa Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. to największe zrzeszenie banków spółdzielczych w Polsce. Tworzą je 321 zrzeszone Banki Spółdzielcze oraz Bank BPS. Ponadto z Bankiem BPS współpracuje 11 banków spółdzielczych. Suma bilansowa banków spółdzielczych zrzeszonych z Bankiem BPS wynosiła na koniec listopada 2019 r. 80,5 mld złotych a suma depozytów zgromadzonych w Bankach Spółdzielczych: 72,2 mld złotych. Łączna liczba ponad 2,3 tys. placówek i 2,2 tys. bankomatów daje pozycję czołowej instytucji finansowej w Polsce. Banki spółdzielcze obsługują klientów indywidualnych, mają bliskie relacje z mikro, małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Grupa BPS oferuje usługi finansowe w zakresie obsługi maklerskiej, faktoringu, leasingu oraz funduszy inwestycyjnych.

Grupa BPS pomimo ogólnopolskiego charakteru za jedno z głównych zadań uważa wspieranie rozwoju regionalnego i lokalnego. Prowadzona polityka produktowo – cenowa jest dostosowana do zróżnicowania gospodarczo –  ekonomicznego poszczególnych regionów kraju.

Głównymi klientami Grupy BPS są małe i średnie przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego oraz klienci detaliczni.

Grupa BPS specjalizuje się w obsłudze rolnictwa i jego otoczenia, wspiera polską wieś w dostosowywaniu do unijnych standardów. Istotnym elementem jego strategii jest wspieranie powstawania i rozwoju rodzimej małej i średniej przedsiębiorczości.

Łączymy tradycyjne idee spółdzielczości z nowoczesnością oferując rolnikom i przedsiębiorcom, tradycyjne i nowoczesne produkty bankowe, m.in. związane z bankowością elektroniczną czy międzynarodowe karty VISA i Mastercard.

Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki

RYNEK ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

Ośrodek kultury w Ząbkowicach Śląskich powstał dokładnie 30 kwietnia 1972 roku pod nazwą Ząbkowicki Ośrodek Kultury. Placówkę otwarto po remoncie byłej miejskiej sali widowiskowej, na deskach której występował jeden z pierwszych na Dolnym Śląsku teatrów dramatycznych (inauguracyjny spektakl odbył się w lipcu 1946 r.).

O 1 stycznia 2021 roku ZOK zmienił nazwę na Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki (ZCKiT). Podstawowym celem jest prowadzenie wielokierunkowej działalności rozwijającej potrzeby kulturalne i turystyczne mieszkańców, stwarzanie warunków do odbioru i współtworzenia wartości kultury mieszkańców, organizowanie różnorodnych form edukacji kulturalnej i wychowania przez sztukę, upowszechnianie i promocję kultury lokalnej w kraju i za granicą oraz upowszechnianie i promocję atrakcji turystycznych gminy Ząbkowice Śląskie. Instytucja w ramach swoich zadań współdziała ze stowarzyszeniami, organizacjami i fundacjami społeczno-kulturalnymi, a także turystyczno-krajoznawczymi, krajowymi i zagranicznymi. Centrum kultury pod nowym szyldem przejął również obsługę ruchu turystycznego. Ponadto prowadzi szereg działań w zakresie turystyki i promocji miasta Ząbkowice Śląskie.

RATUSZ W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy jest samorządową instytucją kultury działającą na podstawie ustawy o bibliotekach i statutu nadanego przez organizatora, czyli Urząd Miejski w Ząbkowicach Śl. Bezpośredni nadzór nad biblioteką sprawuje burmistrz.

Biblioteka zapewnia pełną obsługę biblioteczną mieszkańcom miasta i gminy, służy rozwijaniu i zaspakajaniu potrzeb czytelniczych, edukacyjnych i informacyjnych, upowszechnianiu wiedzy, nauki i rozwojowi kultury. Dba o sprawne funkcjonowanie sieci bibliotecznej.

Dysponuje bogatymi, stale aktualizowanymi zbiorami – wydawnictwami informacyjnymi, naukowymi, popularnonaukowymi, literaturą piękną polską i obcą. Każdy znajdzie tu również szeroki wybór literatury relaksacyjnej, powieści obyczajowych, psychologicznych, sensacyjnych, historycznych i fantastycznych.

Dostosowana do potrzeb mieszkańców lokalizacja ( centrum miasta), zbiory biblioteczne i dogodne godziny otwarcia, a także bogata i różnorodna oferta kulturalno-oświatowa umożliwiają korzystanie z usług biblioteki wszystkim mieszkańcom miasta.

Tak było w roku 2021 podczas III Festiwalu Czas na Książki