Zmiana miejsca wydarzenia!

Zapraszamy 7 maja do ‼️CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH, sala gimnastyczna (Marii Skłodowskiej Curie 1)‼️ na niezwykle interesujący występ i warsztaty staroindyjskiego tańca Bharatanatyam w wykonaniu artystki z Bombaju.
Apeksha Niranjan – The Bharatnatyam Dancer wybitna tancerka, choreografka i nauczycielka tańca Bharatnatyam na stałe mieszka w Indiach, jednak związku z jej polskimi korzeniami, Polskę odwiedza regularnie. Podczas swojej wizyty w Ząbkowicach Śląskich z wielką przyjemnością przybliży nam piękną historię Indii.

Osoby, które mają ochotę uczyć się tańca boso zachęcamy do przyniesienia ze sobą mat gimnastycznych.
Z powodu złych warunków pogodowych wydarzenie przeniesione zostaje do ‼️sali gimnastycznej w Centrum Organizacji Pozarządowych pl. Mari Skłodowskiej-Curie 1 w Ząbkowicach Śląskich.‼️

Więcej o artystce:
Jest uczennicą laureata Oscara Sangeet Natak Guru Dr. Sucheta Chapekar i Dr.Alka Lajmi. Ukończyła studia magisterskie w Akhil Bharatiya Gandharv Mahavidyalay Mandal Mumbai, uzyska dyplom w Bharatnatyam z Nalanda Dance Research Center w Bombaju.
Artystka grała również w filmach marathi, m.in. takich jak Zunzar, Mingo, Sang Priye
Tu Kunachi, Ata Lagnala Chala, Amachi Didi, Owalani.
Od 18 lat prowadzi instytut w Navi Mumbai, Nrityanjali Performing Arts w którym uczy tańca Bharatnatyam. W jej instytucie naukę pobiera około 200 uczniów. Wielu uczniów ukończyło Arangetram i otrzymało stopień Visharad z czego Apehsa jest bardzo dumna.
Bharatanatyam to jeden z najstarszych tańców klasycznych w Indiach. Jest uważany za matkę wielu indyjskich form tańca klasycznego. Teoretyczna podstawa tej formy tańca wywodzi się
z „Natya Shastra” starożytnego hinduskiego tekstu sanskryckiego o sztukach scenicznych.
Opowiada o hinduskich motywach religijnych i duchowych ideach, na których emanuje tancerz z doskonałą pracą nóg i imponującymi gestami. Piękna ekspresja, rytmiczne ruchy rzeźbiarskie i precyzja w tańcu od zawsze oczarowują widzów.
Apeksha w jednej ze swoich choreografii wymazała granice geograficzne i kulturowe, została pierwszą artystką, która włączyła pieśni gregoriańskie (śpiewy tradycyjnie śpiewane
w kościołach rzymskokatolickich w Europie) do tradycyjnego występu Bharatnatyam.

Osiągnięcia artystki:
Doordarshan, prezentowała recitale Bharatnatyam na różnych wydarzeniach kulturalnych
i festiwalach w Indiach i za granicą.
Pierwsza artystka z Indii występująca na Festiwalu Tańca DAP we Włoszech.
Prezentowała recitale Bharatanatyam w Polsce,, była ambasadorem kulturalnym polskiego domu dziecka w Indiach.
Zdobyła wiele nagród i tytułów, m.in. National Best Performer Award autorstwa Parthsarathi Swami Sabha, Nagroda Nritya Shiromani, nagroda Yuva Kala Ratna, Nagroda Vengi Kala Ratna, Nagroda Nupur Kala Ratna, Nataraj Sanman, tytuł Nritya jyoti, tytuł Natyakala Choodamani, tytuł Nrityaranjini, tytuł Nrityaashivali.
Podczas pandemii COVID-19 zaprezentowała ponad 70 wirtualnych recitali dla różnych organizacji kulturalnych w Indiach i za granicą.
Wykonała recital Bharatnatyam w ramach obchodów 75. rocznicy niepodległości Indii zorganizowanej przez Ambasadę Indii w Japonii i na Sri Lance.
Wystąpiła na imprezie Diwali 17 listopada 2023 zorganizowanej przez ICCR Tajlandia
i ambasadę Indii w Bangkoku, oraz na imprezie 21 listopada zorganizowanej przez fundację Thailand i Bunditpattanaslip.
Apeksha opracowała, stworzyła choreografię i zaprezentowała wiele tematycznych recitali Bharatanatyam. m.in.
Nayanam – Recital pokazujący różne emocje wyrażane oczami,
Yamuna Gatha- Recital opisujący historię rzeki Yamuna,
Krishnanubandh – Recital przedstawiający więź z Panem Kryszną,
Shahsharabha Nuta- Recital oparty na kompozycjach Królów Marathi z Tanjavur,
Hara Hara Mahadev – Recital na chwałę Pana Śiwy,
Narthan Ganesha – Recital na cześć Pana Ganeshy,
Devi – Recital przedstawiający siłę kobiet,
Keertan Rang – Recital oparty na Marathi Abhangs.

kategoria:

Tags: