Zapraszamy na spotkanie ze znakomitym satyrykiem, aktorem, prezenterem telewizyjnym, a także rysownikiem i felietonistą – Jackiem Fedorowiczem. Całe spotkanie autorskie rozpoczyna cykl Wieczór z COOLturą.

Projekt obejmuje spotkania autorskie ze znanymi osobowościami, aktorami, reżyserami, rysownikami, fotografami, tancerzami, podróżnikami, poetami, pisarzami, publicystami, prezenterami i innymi. Spotkanie, w którym nie tylko będziemy mogli posłuchać czy zobaczyć znanych i lubianych ale weźmiemy też aktywny udział, zadając pytania czy dzieląc się przemyśleniami.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Zapraszamy!

Jacek Fedorowicz to polski aktor, rysownik, publicysta, lecz przede wszystkim satyryk, znany zarówno z telewizji, prasy, jak i kina oraz radia. Fedorowicz jest laureatem wielu nagród za swoje osiągnięcia artystyczne, między innymi Nagrody Kisiela, Złotego Mikrofonu oraz Superwiktora. W ciągu swojej bogatej kariery napisał kilka książek, w tym „W zasadzie tak”, „Święte krowy na kółkach” oraz „Będąc kolegą kierownikiem…”. Jako aktor występował w takich produkcjach jak „Dzień dobry, kocham cię!”, „Piekło i niebo” oraz „Alternatywy 4”, jest również autorem i współautorem scenariuszy filmowych do takich obrazów, jak między innymi „Poszukiwany, poszukiwana” oraz „Kochajmy syrenki”.

Jacek Fedorowicz urodził się 18 lipca 1937 roku w Gdyni, w rodzinie pochodzącej w Warszawy. W 1960 roku ukończył Wydział Malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W czasach studenckich był, obok m.in. Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli, jednym ze współzałożycieli i członków studenckiego teatru „Bim-Bom”, który swoimi programami zwrócił na siebie uwagę całej Polski. Wtedy też rozpoczął współpracę z Polskim Radiem Gdańsk, w międzyczasie dorabiając jako rysownik i karykaturzysta w prasie – współpracował z takimi tytułami jak „Po Prostu”, „Szpilki” oraz „Dziennik Bałtycki”. Po studiach zaczął pojawiać się w telewizyjnych programach rozrywkowych takich jak „Małżeństwo doskonałe”, „Poznajmy się” i „Runda”, głównie jednak można było usłyszeć go w Programie III Polskiego Radia podczas audycji „60 minut na godzinę” i porannych pogadankach. W latach sześćdziesiątych zaczął również pojawiać się na estradzie, między innymi z Kabaretem Wagabunda oraz ze swoimi autorskimi programami. Współpracę z mediami przerwał wraz z nadejściem stanu wojennego – przeniósł wówczas swoją działalność artystyczną do drugiego obiegu.

Po 1989 roku Jacek Fedorowicz wrócił na antenę Telewizji Polskiej, gdzie prowadził między innymi kultowy program satyryczny „Dziennik Telewizyjny”. Widzom jest również znany z filmów Stanisława Barei, w których nie tylko występował, ale również współtworzył scenariusze – pojawił się, między innymi, w „Nie ma róży bez ognia”, serialu „Alternatywy 4”, pracował nad „Poszukiwanym, poszukiwaną”. W międzyczasie publikował też felietony w „Gazecie Wyborczej” oraz magazynie ilustrowanym „Runner’s World”. Pierwsza publikacja Jacka Fedorowicza zatytułowana „Porady estradowca: Dla kolegów dramatycznych” ukazała się w 1974 roku. Następną książką był satyryczny przewodnik po PRL-owskiej rzeczywistości, okraszony ilustracjami autora, „W zasadzie tak”, który po wielu, wielu latach doczekał się ponownego wydania. Spod pióra Fedorowicza wyszła również publikacja autobiograficzna zatytułowana „Ja, jako wykopalisko”, a także „Będąc kolegą kierownikiem…”, w której autor opowiada o swojej przygodzie z radiem i ówczesną rzeczywistością. Felietony Jacka Fedorowicza można przeczytać w zbiorach „Święte krowy na kółkach” oraz „PasTVisko”.

kategoria:

Tags: