3 filmy! 3 epoki! 3 interpretacje! Już za dwa tygodnie – 19 listopada w piątek w Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki odbędzie się festiwal filmów grozy! Główną postacią będzie oczywiście Frankenstein.
Zapraszamy wszystkich gorrrrrąco. Wstęp jest bezpłatny, a w zamian za przyjście otrzymujecie niepowtarzalną możliwość maratonu filmowego.
Festiwal rozpoczyna się o godzinie 18:00 w Sali Widowiskowej Ząbkowickiego Centrum Kultury (Rynek 24, Ząbkowice Śląskie)

Na pierwszy rzut idzie Frankenstein – The man who made a monster. Film po 70 latach od premiery trafia na ząbkowicki ekran. Filmowcy zainspirowali powieścią Mary Shelley. Film nie jest jednak wierną adaptacją tego utworu. Na przykład w powieści nie zostało nic napisane o sposobie, w jaki doktor ożywił ludzkie zwłoki, w filmie zaś wykorzystuje on do tego elektryczność. Film zawiera też rozmaite efekty akustyczne zwiększające atmosferę napięcia i grozy (jak np. wyładowania atmosferyczne). Rola Borisa Karloffa przeszła do historii kina grozy, podobnie jak wcześniej rola Beli Lugosi w Draculi. Na długie lata po emisji filmu postać potwora nieodłącznie kojarzyła się z twarzą Karloffa i charakteryzacją stworzoną przez Jacka Pierce’a. Sukces Frankenstaina zachęcił twórców do nakręcenia kontynuacji.

 

 

 

 

Kolejny film to niespodzianka dla koneserów filmów grozy. Możemy jedynie zdradzić, że jest to brytyjski horror z 1969 roku – reżyserii Terence Fisher. Fani horrorów, na pewno już wiedzą o jakim filmie mowa!

 

 

 

 

 

 

 

 

Na koniec perełka z 2015 roku – film w którym Igor – przyjaciel i pomocnik młodego studenta medycyny Victora von Frankensteina – opowiada o tym, jak stał się świadkiem powstania legendy.
Radykalny naukowiec Victor Frankenstein (James McAvoy) i jego zaufany asystent Igor (Daniel Radcliffe) dzielą szlachetną wizję pomocy ludzkości prowadząc przełomowe badania nad nieśmiertelnością. Lecz gdy Victor posuwa się coraz dalej w swoich kontrowersyjnych eksperymentach, jego obsesja ma przerażające konsekwencje. Tylko Igor może zawrócić swego przyjaciela ze skraju szaleństwa… i powstrzymać go przed stworzeniem potwora!

 

 

 

 

Ponadto pomiędzy filmami odbędą się krótkie prelekcje, które poprowadzą
ŁUKASZ ORBITOWSKI
pisarz autor grozy i beletrystyki
BŁAŻEJ GRYGIEL
kulturoznawca, podcaster, popularyzator gatunku

 

Ponadto mamy dla Was niespodziankę!
Podczas Festiwalu będzie można nabyć jedyne w swoim rodzaju koszulki z Frankensteinem w edycji limitowanej tylko 100 sztuk!
Koszt takiej koszulki to jedyne 45 zł!
 
 

 

Czekamy na Was 19 listopada od 18:00 w Sali Widowiskowej w Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki!

kategoria:

Tags: