Wystawa lalek artystycznych pn. “Sentymentalne powroty” została uroczyście otwarta w Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki. O wystawie i swojej pasji tworzenia lalek opowiadały Jolanta Soroczyńska-Weiser i Anna Michalczyk.

Proces powstawania lalek jest wieloetapowy. Odpowiedni wzór nanoszony jest na płótno w kolorze ciała. Poszczególne elementy, czyli tułów, ręce, nogi i głowa są wycinane, zszywane i wypychane granulatem anilanowym. Włosy robione są głównie z przędzy czesankowej. Usztywnione drutem i połączone w całość elementy stanowią „ciałko” lalki. Dzięki temu usztywnieniu lalka może być ustawiona w odpowiedniej pozycji, czy zasugerowany jest jej ruch. I teraz następuje  najciekawszy etap pracy – tworzenie ubiorów. Jaką frajdę nam sprawia wyszukiwanie materiałów, dodatków, koroneczek, guziczków, klamerek- wszystko w rozmiarze mini. Każdy szczegół powinien być dostosowany do epoki i  do pozycji jaką reprezentuje lalka. Sklepy nie zawsze oferują oczekiwany przez nas towar więc ogromnym naszym zainteresowaniem cieszą się wszelkie lamusy, pchle targi, graciarnie. Często wspierają nas w poszukiwaniach bliscy i znajomi. Wiele elementów stroju wykonujemy same, dziergamy sweterki, buciki, kołnierzyki itp. Wzorujemy się na strojach historycznych, na ilustracjach, filmach, kostiumach teatralnych. Każda lalka umieszczona jest w odpowiednim antruażu, wyposażona w rekwizyty charakteryzujące daną postać. Większość akcesoriów wykonujemy same lub przy pomocy rodziny i przyjaciół. Po ubraniu  i dopracowaniu szczegółów gotowa postać umieszczana jest na statywie składającym się z metalowego pręta i drewnianej podstawy.
Lalki mają ok. 50 cm.

W Ząbkowicach Śląskich tłem dla każdej ze scen były wielkoformatowe stare pocztówki z Ząbkowic Śląskich, które mogliśmy wydrukować dzięki uprzejmości Pana Aleksandra Marca, za co serdecznie dziękujemy.

Wystawę będzie można oglądać jeszcze przez miesiąc. Serdecznie zapraszamy!

kategoria:

Tags: