W dniach 13–15 sierpnia Ząbkowice Śląskie odwiedzili pisarz Witold Jabłoński (znany m.in. z powieści inspirowanych mitologią słowiańską „Dary Bogów”, „Popiel. Syn popiołów” i cyklu „Słowiańska apokalipsa”) oraz Sławomir Folkman (redaktor prowadzący serii klasycznych książek fantastycznonaukowych „Wehikuł czasu”). Ich wizyta związana była z pracą nad wspólną powieścią (a właściwie dylogią), której akcja w znacznej części rozgrywać się ma w Ząbkowicach Śląskich i najbliższych okolicach na przełomie XVIII i XIX wieku.

W piątek spotkali się z dyrektorem Ząbkowickiego Centrum Kultury i Turystyki, panem Pawłem Onyśków, wzięli udział w zwiedzaniu Krzywej Wieży, podczas którego rolę przewodnika pełnił burmistrz miasta, pan Marcin Orzeszek, a przez następne dni chłonęli atmosferę miasta i zapoznawali się z układem jego ulic oraz historią, ponieważ jednym z istotnych założeń ich powieści jest realizm wykorzystanych lokalizacji, tak by czytelnicy (nie wspominając o mieszkańcach danych miejsc!) mogli bez problemu je rozpoznać. To będzie dość przewrotna historia, która między innymi korzystać będzie z miejscowego folkloru i autentycznych wydarzeń.

Premiera powieści planowana jest na drugi kwartał przyszłego roku.

Witold Jabłoński – pisarz z dorobkiem liczącym 20 powieści oraz tłumacz literatury rosyjskojęzycznej. Publikował m.in. w wydawnictwach SuperNOWA oraz Genius Creations. Na podstawie jego inspirowanych mitami słowiańskimi książek „Dary Bogów” i „Popiel. Syn popiołów” Audioteka wydała słuchowiska nagrane z udziałem wielu znanych aktorów, a ich narratorami byli Wiktor Zborowski i Kazimierz Kaczor.

Sławomir Folkman – od trzydziestu lat współpracuje z wydawcami jako redaktor merytoryczny i konsultant cyklu „Kroniki Diuny” Franka Herberta. Redaktor prowadzący serii książek „Wehikuł czasu” dla Domu Wydawniczego REBIS. Publikował w „Nowej Fantastyce”, „Sfinksie” i „CD-Action”.

kategoria:

Tags: