PIĄTEK Z FRANKENSTEINEM

3 filmy! 3 epoki! 3 interpretacje!
Już za dwa tygodnie – 19 listopada w piątek w Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki odbędzie się festiwal filmów grozy! Główną postacią będzie oczywiście Frankenstein.

Zapraszamy wszystkich gorrrrrąco. Wstęp jest bezpłatny, a w zamian za przyjście otrzymujecie niepowtarzalną możliwość maratonu filmowego.

Festiwal rozpoczyna się 19 XI 2021 o godzinie 18:00
w Sali Widowiskowej Ząbkowickiego Centrum Kultury (Rynek 24, Ząbkowice Śląskie)

Frankenstein – The man who made a monster

Na pierwszy rzut idzie Frankenstein – The man who made a monster. Film po 70 latach od premiery trafia na ząbkowicki ekran. Filmowcy zainspirowali powieścią Mary Shelley. Film nie jest jednak wierną adaptacją tego utworu. Na przykład w powieści nie zostało nic napisane o sposobie, w jaki doktor ożywił ludzkie zwłoki, w filmie zaś wykorzystuje on do tego elektryczność. Film zawiera też rozmaite efekty akustyczne zwiększające atmosferę napięcia i grozy (jak np. wyładowania atmosferyczne). Rola Borisa Karloffa przeszła do historii kina grozy, podobnie jak wcześniej rola Beli Lugosi w Draculi. Na długie lata po emisji filmu postać potwora nieodłącznie kojarzyła się z twarzą Karloffa i charakteryzacją stworzoną przez Jacka Pierce’a. Sukces Frankenstaina zachęcił twórców do nakręcenia kontynuacji.

Film niespodzianka

Kolejny film to niespodzianka dla koneserów filmów grozy. Możemy jedynie zdradzić, że jest to brytyjski horror z 1969 roku – reżyserii Terence Fisher. Fani horrorów, na pewno już wiedzą o jakim filmie mowa!

Victor Frankenstein

Na koniec perełka z 2015 roku – film w którym Igor – przyjaciel i pomocnik młodego studenta medycyny Victora von Frankensteina – opowiada o tym, jak stał się świadkiem powstania legendy.

Radykalny naukowiec Victor Frankenstein (James McAvoy) i jego zaufany asystent Igor (Daniel Radcliffe) dzielą szlachetną wizję pomocy ludzkości prowadząc przełomowe badania nad nieśmiertelnością. Lecz gdy Victor posuwa się coraz dalej w swoich kontrowersyjnych eksperymentach, jego obsesja ma przerażające konsekwencje. Tylko Igor może zawrócić swego przyjaciela ze skraju szaleństwa… i powstrzymać go przed stworzeniem potwora!

PRELEKCJE

Ponadto pomiędzy filmami odbędą się krótkie prelekcje, które poprowadzą

ŁUKASZ ORBITOWSKI

pisarz autor grozy i beletrystyki

BŁAŻEJ GRYGIEL

kulturoznawca, podcaster, popularyzator

zmiana czcionki